W Danii występują przepisy przyjazne dla przewoźników, pozwalające na poruszanie się z ładunkiem nienormatywnym i niepodzielnym do pewnych wartości bez zezwoleń. Wartości te są różne dla różnych konfiguracji pojazdów i prezentują się następująco (po ich przekroczeniu zezwolenie jest już konieczne):
1. Ciągnik siodłowy z naczepą bez rozciągania:
– długość 16,5 m,
– szerokość do 3,3 m,
– wysokość do 4,1 m,
– masa całkowita 40,0 t.
2. Ciągnik siodłowy z naczepą z rozciągiem, bez osi skrętnych:
– długość do 22,0 m,
– szerokość do 3,3 m,
– wysokość do 4,1 m,
– masa całkowita 40,0 t.
3. Ciągnik siodłowy z naczepą rozciąganą i osiami skrętnymi:
– długość do 30,0 m,
– szerokość do 3,3 m,
– wysokość do 4,1 m,
– masa całkowita 40,0 t.
Po przekroczeniu któregokolwiek z powyższych parametrów wymagane jest zezwolenie.
Duńskie zezwolenia na transport ponadgabarytowy do Danii to zezwolenia krótkoterminowe, wystawiane na określoną trasę i termin. Można również ubiegać się o zezwolenie długoterminowe (stałe), jednakże Duńczycy nie udzielają ich ot tak – należy udokumentować potrzebę uzyskania takiego zezwolenia np. kontraktem na regularne przewozy ładunków nienormatywnych po terenie Danii.
W Danii odnośnie pilotażu obowiązuje tak zwana metoda lusterkowa, która nakazuje użycie pojazdu pilotującego w sytuacji, kiedy kierowca pojazdu nienormatywnego nie ma zapewnionego widoku na boki pojazdu w lusterkach bocznych poprzez wystający na boki ładunek.
Obligatoryjnie natomiast należy użyć pojazdu pilotującego, kiedy przekroczone są następujące wartości:
– długość 30,0 m,
– szerokość 3,65 m lub 4,0 m na autostradach, lub jeżeli pojazd nienormatywny nie może poruszać po autostradzie się z prędkością wyższą niż 45 km/h (niezależnie od wymiarów).