16.10.2017
Kiedy potrzebuję pilota?
Niemcy
W Niemczech zasadniczo uznaje się, że potrzeba użycia pojazdu pilotującego jest wpisana w warunki niemieckiego zezwolenia i decyduje o tym urzędnik, który opracowuje uzgodnienia do danego zezwolenia lub jego fragmentu (np. odcinka drogi przebiegającego przez dany land).
Są jednak wymiary przy których należy spodziewać się, że w zezwoleniu będzie wpisany pilotaż. Na przykład przy szerokości powyżej 3,0m, można spodziewać się, że urzędnicy wpiszą koniecznośc użycia jednego pojazdu pilotującego na odcinkach, gdzie występują utrudnienia w postaci robót drogowych, a także niekiedy na przejazdach przez wiadukty i mosty.
Dodatkowo przepisy, które weszły w życie w dniu 22 maja 2017 r., mówią o konieczności użycia pojazdu eskorty wyposażonym w tylny aktywny znak ostrzegawczy (BF3 i wyższe), jeżeli zostaną przekroczone poniższe parametry:
- szerokość powyżej 4,5m na autostradach (lub drogach o budowie jak autostrady) o dwóch lub więcej pasach ruchu z poboczem (pasem awaryjnym),
- szerokość powyżej 4,0m na autostradach (lub drogach o budowie jak autostrady) o dwóch pasach ruchu bez pobocza,
- szerokość powyżej 3,5m na drogach innych niż autostrady (lub drogi o budowie jak autostrady),
- powyżej długości 27,0m, jeżeli na trasie przejazdu znajdują się ronda.
Tak, jak jednak zostało powyżej napisane, nawet przy mniejszych wymiarach, w warunkach zezwolenia może zostać przyznany pilotaż, jeżeli uzna to za konieczne urzędnik opracowujący zezwolenie.
W Niemczech wyróżniamy kilka rodzajów pojazdów pilotujących, różniacych się wyposażeniem i kompetencjami w kierowaniu ruchem drogowym.
Wyróżnia się następujące rodzaje pilotów:
- BF2 - pilot bez wyświetlanych znaków, do tej kategorii nie są potrzebne specjalne uprawnienia, jednak zalecana jest podstawowa wiedza z zakresu zasad poruszania się pojazdów nienormatywnych, kategoria ta jest bardzo rzadko używana i raczej w ogóle niespotykana w ruchu autostradowym,
- BF3 - na tylnej, składanej tablicy wyświetla 3 znaki drogowe, od tej kategorii włącznie kierowca pojazdu pilotującego musi legitymować się uprawnieniami, które można uzyskać w Bundesfachgruppe Schwertransporte und Kranarbeiten (w skrócie BSK), które należy odnawiać co 2 lata,
- BF3 Plus - na tylnej, składanej tablicy wyświetla 11 znaków drogowych,
- BF4 - na składanej tablicy wyświetla 11 znaków drogowych, tablica jest obracana z możliwością wyświetlania komunikatów w czterech kierunkach, ten rodzaj pilota ma zastąpić pilotaż policyjny,
- pilotaż policyjny - używany w sytuacji, kiedy powyższe pojazdy nie są w stanie zapewnić należytego bezpieczeństwa przejazdu transportu nienormatywnego, na drogach innych niż autostady od szerokości 3,5m.
Na poniższym zdjęciu znajdują się pojazdy kategorii BF4.